بهداشت البسه

راهکارهای شستشن لباس های رنگی

چه رنگ‌هایی را می‌توان با هم شست؟

حتما برایتان پیش آمده که وقتی لباس‌های رنگی را از ماشین لباسشویی درمی‌آورید با دیدن بلوز سفیدتان که حالا دیگر صورتی است شوک شوید! وقتی هم که داخل لباس‌ها کندوکاو می‌کنید متوجه می‌شوید مقصر یک جوراب قرمز است که به بلوزتان رنگ پس داده است. اینکه بدانید چه لباس‌هایی را باید در یک ماشین بشویید سخت است اما نکات و ترفندهایی که در اینجا می‌خوانید می‌تواند کار را برایتان آسان کند.

 

لباس سفید و خاکستری را می‌توانید با هم بشویید؟

رنگ‌های واکنش‌پذیر: این رنگ‌ها در تماس با مواد شوینده حاوی سفیدکننده همیشه پایدار نیستند. بنابراین ممکن است به سایر لباس‌ها در هنگام شستشو نشت کنند. شوینده‌های حاوی سفیدکننده اکسیژن نیز باعث از بین رفتن رنگ‌ها می‌شوند.

نشت از رنگینه مستقیم: گاهی اوقات رنگ‌ها ممکن است در هنگام شستشو از یک لباس خاص خارج شوند چه با آب سرد بشویید و چه با آب ولرم.

به همین دلیل مهم است که یاد بگیرید چه رنگ‌هایی را می‌توان با هم شست. همیشه لباس‌های سفید را برای جلوگیری از انتقال رنگ جداگانه بشویید. به عنوان مثال لباس‌های خاکستری روشن برای شستن با رنگ‌های روشن بی‌خطر هستند و شما باید لباس‌های خاکستری تیره را با لباس‌های تیره بشویید.

 

مرتب کردن لباس‌ها برای لباسشویی

انداختن همه لباس‌ها با هم در ماشین لباسشویی خیلی آسان است اما اگر نمی‌خواهید همه چیز به رنگ صورتی یا خاکستری درآید، بهتر است نکات زیر را دنبال کنید تا یاد بگیرید چطور لباس‌ها را از هم جدا کنید.

رخت و لباس‌هایتان را دسته‌بندی کنید: سفید، رنگ‌های روشن، رنگ‌های تیره و ظریف (پشم، ابریشم و …). اگر فقط مقدار کمی از هر دسته دارید وسوسه نشوید که دسته‌ها را با هم ادغام کنید. صبر کنید تا به اندازه کافی برسد.

شستن لباس‌های روشن و تیره به طور جداگانه بسیار مهم است زیرا رنگ‌های تیره می‌توانند لباس‌های روشن را خراب کنند. رنگ‌های خاکستری، مشکی، سرمه‌ای، قرمز، بنفش تیره و رنگ‌های مشابه را با هم و رنگ‌های صورتی، آبی روشن، سبز روشن و زرد را در یک دسته دیگر مرتب کنید.

پس از اینکه لباس‌ها را براساس رنگ دسته‌بندی کردید وقت آن است که براساس نوع پارچه مرتب‌شان کنید. هرگز لباس‌های ظریف مانند لباس زیر، جوراب شلواری و حریر را با لباس‌های جین و پنبه نشویید زیرا به دمای آب متفاوتی نیاز دارند.

اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را بگیرید دسته‌بندی لباس‌ها براساس میزان کثیفی‌شان استراتژی عاقلانه دیگری است که بد نیست دنبال کنید. اقلامی که به شدت کثیف هستند معمولا نیاز به شستشوی بیشتری دارند. قبل از اینکه لباس‌های بسیار کثیف را در ماشین لباسشویی قرار دهید آن را با یک لکه‌بر پاک کنید.

برای لباس‌های سفید: از تمام شوینده‌های حاوی سفیدکننده یا بدون آن مانند مایع لباسشویی جنرال رویا می‌توانید استفاده کنید.

نکته مهم: پشت و رو کردن لباس‌ها در طول شستشو از آنها محافظت کرده و از سفید شدن درز شلوار جین هم جلوگیری می‌کند.

برای لباس‌های رنگی: از مواد شوینده بدون سفید کننده مانند پلی واش رویا می‌توانید استفاده کنید.

نکته مهم: مایع شستشوی پلی واش رویا قدرت لکه بری بالایی دارد و می‌تواند لکه‌های مقاوم موجود در لباس را هم پاک کند.

 

سبد لباس مناسب انتخاب کنید

با کمک یک سبد لباس پارتیشن بندی شده یا بیش از یک سبد لباسشویی مرتب‌سازی لباس‌ها آسان‌تر می‌شود. حتی می‌توانید روی این قسمت‌ها برچسب بزنید که هر لباس در کدام قسمت قرار گیرد. اگر شک دارید با استفاده از آب گرم بخشی از سجاف داخل لباس را از نظر ثبات رنگ تست کنید سپس با اتوی گرم بین دو قسمت پارچه فشار دهید. اگر رنگی نشت کند، ثبات ندارد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *