بهداشت البسه

شستن کفش های سفید

چطور کفش‌های سفیدتان را بشویید!

کفش‌های سفید وقتی نو و تمیز هستند شیک و درخشان به نظر می‌رسند اما عمر این سفیدی کوتاه است و به راحتی می‌توانند در اثر سایش و پارگی کثیف شوند. برای اینکه کفش‌های خود را زیبا و مرتب نگهدارید، باید آنها را دائم تمیز کنید. تمیز کردن کفش با دست بهترین کار برای کفش است اما می‌توانید محلول‌های تمیزکننده مختلفی مانند مایع شوینده، سفیدکننده، خمیردندان و جوش شیرین را هم امتحان کنید.

کفش‌هایتان را با مایع ظرفشویی بشویید!

یک سی سی مایع ظرفشویی رویا را در 240 میلی‌لیتر آب گرم مخلوط کنید. هر نوع مایع شوینده‌ای از برند رویا برای تمیز کردن کفش شما مفید است. یک قاشق چای خوری مایع ظرفشوییرا در آب بریزید و با یک مسواک هم بزنید تا مخلوط یکنواخت شود. اگر نمی‌خواهید از مایع ظرفشویی استفاده کنید می‌توانید یک دوم پیمانه سرکه سفید را جایگزین کنید.

کف و بخش‌های پلاستیکی کفش را با یک دستمال میکروفایبر تمیز کنید. برای این کار دستمال را به محلولی که آماده کرده‌اید آغشته کنید و به قسمت‌های پلاستیکی و کف کفش بمالید. لکه‌ها را با یک مسواک سفت پاک کنید. سر مسواک را در محلول بزنید تا خیس شود و برس را با حرکات دایره‌ای کوچک روی سطح کفش بکشید و روی نواحی به شدت لکه‌دار تمرکز کنید.  اگر بند کفش‌های سفیدتان هم لکه‌دار است آنها را از کفش‌هایتان بیرون بیاورید و جداگانه با مسواک بشویید.

از یک پارچه یا دستمال کاغذی برای پاک کردن مایع شوینده و کثیفی کفش استفاده کنید. سعی نکنید کفش‌ها را با حوله کاملا خشک کنید. فقط محلول تمیزکننده اضافی را از روی سطح کفش بردارید. بگذارید کفش‌هایتان در هوای بیرون خشک شود. قبل از پوشیدن دوباره کفش‌ها، آنها را به مدت 2 تا 3 ساعت به حال خود رها کنید.

 

کفش‌هایتان را با سفیدکننده بشویید

یک قسمت مایع سفیدکننده رویا را با 5 قسمت آب رقیق کنید. در یک منطقه با تهویه مناسب در خانه کار کنید و سفیدکننده و آب را در یک ظرف کوچک مخلوط کنید. مراقب باشید از مایع سفیدکننده زیاد استفاده نکنید چون ممکن است به کفش‌های سفید شما رنگ زردی بدهد. مایع سفیدکننده برای کفش‌های پارچه‌ای سفید مناسب است. هنگام کار با سفیدکننده از دستکش استفاده کنید تا از هرگونه تحریک پوستی جلوگیری کنید.

یک مسواک را در دایره‌های کوچک بکشید تا لکه‌ها از بین بروند. مسواک را به محلول سفیدکننده آغشته کنید و شروع به شستشوی کفش‌ها کنید. روی نواحی کثیف و لکه‌های عمیق تمرکز کنید و فشار کمی به پارچه وارد کنید. قبل از اینکه روی سطوح سخت مانند کف کفش را تمیز کنید، پارچه کفش را بشویید.

محلول سفیدکننده را با یک حوله مرطوب از روی کفش پاک کنید. یک پارچه میکروفایبر نرم را در آب گرم تمیز خیس کنید و آن را فشار دهید تا مرطوب شود. هنگام پاک کردن حوله روی کفش فشار ملایمی وارد کند. قبل از اینکه کفش‌هایتان را دوباره بپوشید دست کم 5 تا 6 ساعت بگذارید در هوای اتاق خشک شود. برای سرعت بخشیدن به فرایند خشک شدن کفش می‌توانید یک فن جلوی کفش قرار دهید.

 

از جوش شیرین برای تمیز کردن کفش‌ها استفاده کنید

جوش شیرین، سرکه و آب داغ را به صورت خمیری مخلوط کنید. یک قاشق غذاخوری آب گرم، یک قاشق غذاخوری سرکه سفید، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را در یک کاسه مخلوط کنید تا حالت خمیر غلیظی به دست آید. اگر خمیر رقیق بود یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین به آن اضافه کنید. خمیر جوش شیرین را با استفاده از مسواک روی کفش بمالید تا تمام سطوح خارجی کفش با خمیر پوشانده شود. پس از اتمام کار مسواک را کامل بشویید. اجازه دهید خمیر به مدت 3 تا 4 ساعت روی کفش بماند. کفش‌ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید تا سفت شود بعد از گذشت 4 ساعت آن را با ناخن از روی کفش پاک کنید. از یک برس خشک هم می‌توانید برای پاک کردن خمیر استفاده کنید. اگر تکه‌های خمیر خشک شده باقی ماند آن را با یک مسواک خشک تمیز کنید.

 

با خمیردندان کفش‌هایتان را برق بیندازید

کفش‌هایتان را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا خیس شوند. سپس خمیردندان را روی کفش بمالید. حواستان باشد خمیردندان به اندازه یک نخود باشد. آن را مستقیم روی کفش‌هایتان جایی که کثیفی بیشتری دارد بزنید و با مسواک به صورت حرکات دایره‌ای آن را پخش کنید. بگذارید خمیردندان 10 دقیقه روی کفش بماند. حالا خمیردندان را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. اجازه دهید کفش‌ها به مدت 2 تا 3 ساعت در هوای بیرون خشک شوند. قطعا بعد از خشک شدن کفش‌ها چند درجه روشن‌تر به نظر خواهند رسید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *