بهداشت البسه

پاک کردن آدامس

پاک کردن آدامس از روی لباس با روش‌های ساده و کاربردی

قطعاً پاک‌کردن آدامس نیز مانند پاک‌کردن لکه جوهر از روی لباس کار سختی است. زمانی که آدامس به‌ جایی چسبید، شاید بتوانید مقداری از سطح رویی آن را بردارید، اما همچنان بخشی از آدامس روی لباس باقی می‌ماند. برای رفع این مشکل چه باید کرد؟

اگر مقداری از آدامس روی لباس، پارچه یا سطح پارچه‌ای دیگری چسبید که به آسانی جدا نشد، می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید. فراموش نکنید هریک از روش‌های زیر را ابتدا در جایی از پارچه مورد نظر امتحان کنید که دیده نمی‌شود اگر آسیبی به رنگ یا بافت پارچه وارد نشد روی لکه مورد نظر اعمال کنید.

۱.  استفاده از مایع لباسشویی

ابتدا روی لکه آدامس کمی مایع لباسشویی جنرال رویا ریخته و با استفاده از مسواک آرام روی آن را بسابید. این مایع به دلیل داشتن قدرت لکه‌بری بالا سبب جداشدن آدامس از روی پارچه می‌شود. پس از آنکه آدامس از روی پارچه جدا شد، لکه‌های باقی‌مانده را با آب سرد و مایع لباسشویی شستشو دهید تا کاملاً از بین برود.

۲.  استفاده از اُتو

یک تکه مقوای یا کاغذ خشک را روی لکه آدامس قراردهید. به این طریق آدامس بین پارچه و مقوا قرار می‌گیرد. بخش مورد نظر را اتو کنید. تا جایی که آدامس کاملاً به مقوا بچسبد. پس از آن لکه باقی‌مانده را با پودر پلی‌اش رویا شستشو دهید.

۳.  استفاده از الکل

اگر آدامس به پارچه‌های نازک و حساس چسبیده است، برای از بین بردن آن می‌توانید از الکل استفاده کنید. زیرا الکل روی لباس لکه برجای نمی‌گذارد و رنگ آن را از بین نمی‌برد. برای این کار بهتر است یک دستمال یا اسفنج را با الکل نمدار کنید و روی لکه آدامس بکشید. پس از چند دقیقه می‌توانید آدامس را به راحتی از روی لباس بردارید و سپس لباس را در مایع لباسشویی جنرال رویا شستشو دهید.
(توصیه می‌کنیم برای لباس‌های ظریف و حساس حتماً این راهکار را ابتدا در قسمتی از لباس که دیده نمی‌شود امتحان کنید تا از آسیب نرسیدن به رنگ و بافت پارچه اطمینان حاصل کنید.)

۴ . منجمد کردن

لباسی را که به آن آدامس چسبیده، طوری تا کنید که لکه آدامس بیرون قرار گیرد. سپس آن را داخل یک کیسه فریزر قراردهید و آن را برای چند ساعت درون فریزر قرار دهید. پس از یک ساعت آدامس به راحتی از روی لباس جدا می‌شود. علاوه براین می‌توانید یک تکه یخ را داخل کیسه فریزر قرار دهید و روی آدامس قرار دهید. زمانیکه که آدامس سرد و منقبض شود به راحتی از بافت پارچه جدا می‌شود.

۵. استفاده از اسپریِ مو

کمی از اسپری مو را روی آدامس اسپری کنید. این عمل باعث می‌شود آدامس سفت شود و به آسانی از لباس جدا شود. اگر لکه باقی ماند آن را با پودر لباسشویی یا مایع لباسشویی رویا شستشو دهید.

پست های مرتبط